loader
Antykoncepcja

Antykoncepcja awaryjna

Wiele kobiet boi się niechcianej ciąży, ale nie zawsze wie, jak temu zapobiec, jeśli już doszło do źle zabezpieczonego stosunku. W takich przypadkach współczesna medycyna opracowała różne metody antykoncepcji awaryjnej.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Ten rodzaj antykoncepcji ma wiele nazw. Jest stosowana tylko w skrajnych przypadkach i nie powinna być używana regularnie. Głównym celem metody jest zapobieganie zapłodnieniu po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Należy ją stosować nie częściej niż dwa razy w roku, ponieważ przyjmowanie wielu z tych leków ma niepożądane konsekwencje. Antykoncepcja w przypadkach nagłych jest stosowana w bardzo szczególnych wskazaniach:

• naruszenie integralności prezerwatywy;

• wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej;

• brak innych metod regularnej antykoncepcji.

Warto jeszcze raz podkreślić, że stosowanie antykoncepcji po stosunku płciowym jest możliwe tylko w skrajnych przypadkach. Mechanizm działania tej metody ochrony przed niechcianą ciążą polega na zahamowaniu owulacji lub zapobieganiu przyleganiu płodu do macicy. Pod tym względem antykoncepcja po stosunku jest najskuteczniejsza w ciągu najbliższych trzech dni po stosunku. W tym czasie następuje zapłodnienie komórki jajowej i przyczepienie się uformowanego zarodka. Maksymalny czas trwania antykoncepcji awaryjnej wynosi 6 dni. Jeśli po stosunku minęło znacznie więcej czasu, tej metody nie można zastosować, ponieważ ciąża już się rozpoczęła. Jeśli nie zastosowano awaryjnych środków antykoncepcyjnych, nie oznacza to, że kobieta zajdzie w ciążę. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że udane zapłodnienie jaja występuje w 50% przypadków. Jeśli jednak kobieta w 100% chce zabezpieczyć się przed poczęciem po przypadkowym stosunku, warto rozważyć środki antykoncepcyjne.

Odmiany antykoncepcji awaryjnej

Istnieje kilka metod zapobiegania niechcianej ciąży, z których każda ma swoje własne cechy. Płukanie pochwy było popularne w minionych stuleciach. Dziś medycyna ich nie akceptuje, ponieważ ich skuteczność jest niezwykle niska: plemniki są w stanie przeniknąć do szyjki macicy w ciągu minuty po wytrysku. Zastosowane rozwiązania wysuszają ściany pochwy i prowadzą do naruszenia mikroflory. Mimo to niektóre kobiety nadal stosują tę technikę.

Antykoncepcja hormonalna

Chociaż recenzje leków hormonalnych są nadal kontrowersyjne, lekarze zwracają uwagę na ich wpływ na endometrium, co zakłóca wprowadzenie zarodka. Jednocześnie leki te mogą wpływać na cykl menstruacyjny i opóźniać owulację, więc ich częste stosowanie jest niebezpieczne dla organizmu. Spośród leków hormonalnych stosowanych w antykoncepcji awaryjnej najbardziej skuteczne są 2 grupy - estrogeny i gestageny.

Estrogeny

Ta metoda pojawiła się po raz pierwszy w latach 60. Okazało się, że jest skuteczna, ale po zastosowaniu estrogenów u wielu pacjentów wystąpił wyraźny efekt uboczny w postaci wymiotów. Jeśli estrogeny były stosowane jako antykoncepcja, a ciąża nadal występowała, należy ją przerwać. Leki mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Metoda Yuzpe

Bardziej skuteczny schemat zaproponował kanadyjski lekarz Albert Yuzpe, łączący estrogeny i gestageny. Jej skuteczność wynosi 98%, jednak w jednej trzeciej przypadków obserwuje się reakcje uboczne:

• nudności;

• zawroty głowy;

• wymioty;

• bolesne odczucia w gruczołach sutkowych.

W Kanadzie metoda Yuzpe jest produkowana pod nazwą „Ovral” i zawiera 4 tabletki. W Europie występuje pod nazwą „Tetraginone”.

Gestageny (progestyny)

Jeśli awaryjne tabletki antykoncepcyjne Yuzpe zawierają estrogeny i progestyny, to istnieją preparaty zawierające tylko progestyny. Substancje te występują w dwóch postaciach - jako pochodne progesteronu (hormonu żeńskiego) i testosteronu (hormonu męskiego). Te ostatnie są często używane jako ochrona przed ciążą. W dużych dawkach mogą zapobiegać owulacji. Progestyny we współczesnej farmakologii reprezentowane są przez dwa leki - „Escapel” i „Postinor”. Leki te są skuteczne w 98% przypadków.