loader
Antykoncepcja

Antykoncepcja - jak się przygotować?

Pigułki antykoncepcyjne to bezpieczna i niezawodna metoda antykoncepcji. Jednak tylko pod warunkiem przestrzegania wszystkich zasad ich stosowania.

Skuteczna antykoncepcja polega na prawidłowym stosowaniu środków antykoncepcyjnych (złożone doustne środki antykoncepcyjne - COC). Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne pozwalają na indywidualny dobór antykoncepcji hormonalnej dla każdej kobiety. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę osobisty obraz ginekologiczny, wiek i choroby współistniejące. Dopiero wtedy możesz zacząć brać środki antykoncepcyjne.

Jak wziąć pigułki antykoncepcyjne

W ginekologii opracowano schemat przyjmowania COC. Zawiera kilka ważnych zasad. Rozpocząć przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych należy w ciągu pierwszych pięciu dni po wystąpieniu miesiączki. Aby efekt antykoncepcyjny wystąpił już od pierwszego miesiąca, należy zacząć przyjmować tabletki od 1 dnia cyklu miesiączkowego. W takim przypadku nie są wymagane żadne dodatkowe środki ochronne. Konieczne jest codzienne przyjmowanie COC, ściśle o tej samej porze przez 21 dni. Po 21 dniach należy koniecznie zrobić 7-dniową przerwę. W tym czasie mija miesiączka. Ginekolodzy na całym świecie są zgodni co do tego, że doustne środki antykoncepcyjne mogą być stosowane tak długo, jak pacjentka osobiście tego potrzebuje lub do wystąpienia menopauzy.

Ryzyko

Pomimo dostępności leków nie należy samemu rozpoczynać ich przyjmowania. Zawsze najlepiej omówić kwestie dotyczące antykoncepcji z lekarzem. Kontaktując się z lekarzem w celu uzyskania porady, wykwalifikowani specjaliści zadbają o indywidualny dobór hormonalnych środków antykoncepcyjnych i podpowiedzą, jak należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne, aby uzyskać gwarancję ochrony przed niechcianą ciążą.

Antykoncepcja hormonalna jest najnowocześniejszą i najbardziej skuteczną dostępną metodą antykoncepcji. Stopień niezawodności to prawie 99%. Nowoczesne leki z tej grupy mają wysoki poziom bezpieczeństwa, ale podobnie jak inne leki mają skutki uboczne. Najpoważniejsze z nich to powikłania zakrzepowe (zakrzepica żylna, zakrzepowo-zatorowa, zawały serca, udary) spowodowane wzrostem lepkości krwi.

Predyspozycja do zakrzepicy jest dziedziczona

Według współczesnych koncepcji rozwój zakrzepicy jest w dużej mierze spowodowany dziedziczeniem. Zidentyfikowano geny, zaburzenia, w których mogą prowadzić do zakrzepicy żylnej i tętniczej. Ta właściwość nazywa się dziedziczną trombofilią, czyli wrodzoną predyspozycją do zakrzepicy. Dziedziczna trombofilia według National Medical Criteria jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Udowodniono, że u kobiet z dziedziczną trombofilią podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych ryzyko zakrzepicy żylnej może wzrosnąć o 30-50 razy.

Przygotuj się

Właściwe przygotowanie do rozpoczęcia przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych to wstępne badanie ginekologa, USG narządów miednicy, gruczołów sutkowych. Wykonanie testów do koagulacji (koagulogram) i klinicznego badania krwi, oznaczenie poziomu homocysteiny, cholesterolu. Analiza mająca na celu określenie genetycznego ryzyka zakrzepicy (profil genetyczny GP15 Ryzyko zakrzepicy w GC i HRT - 8 genów) - wykonywana jest jednorazowo, przez specjalną. Konieczna jest też ponowna wizyta u ginekologa, który na podstawie wyników badań i przy braku przeciwwskazań przepisze optymalny lek hormonalny. Zaleca się regularne wykonywanie badań na koagulogram, morfologię krwi, homocysteinę, cholesterol (w pierwszych sześciu miesiącach - co 3 miesiące, następnie - raz w roku). Regularne badanie przez ginekologa (przynajmniej raz na sześć miesięcy).