loader
Antykoncepcja

Czym jest antykoncepcja i skąd się wzięła?

Seks to niewątpliwie część naszego życia i temu nie da się zaprzeczyć. Bez seksu nasz gatunek nie mógłby przetrwać. Dlatego jest to ważna część naszej egzystencji. Jednak seks to również przyjemność, i nie zawsze uprawiany jest w celu poczęcia, dlatego ludzie szukali sposobów, które mogą uchronić ich przed zapłodnieniem. W tym miejscu pojawiła się antykoncepcja, która stała się częścią naszego życia seksualnego. Przed wiekami wiedza na ten temat była jednak mała i dlatego ludzie skupiali się na mechanicznym utrudnieniu dotarcia plemników do pochwy, dlatego między innymi zaczęto stosować przerywane stosunki jako sposób na uniknięcie zapłodnienia. Rewolucja w tym zakresie pojawiła się dopiero w XX wieku. Wtedy to pojawiły się wkładki dopochwowe, a potem również prezerwatywy. Te ostatnie stały się hitem, bo nie tylko chroniły przed zapłodnieniem, ale równie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oczywiście nadal były to mechaniczne metody antykoncepcji. Kolejną rewolucją było naukowe zrozumienie tego jak funkcjonuje nasz organizm ze względu na działające hormony. Zrozumienie zmian płodności u kobiety pozwoliło na dokonanie oceny tego  jak można kontrolować skutecznie płodność. I na tym oparta została antykoncepcja hormonalna, która obecnie jest tą szczególnie chętnie wykorzystywaną metodą. Pierwsze tabletki powstały w latach 50-tych minionego wieku i niewątpliwie był to kolejny milowy krok jeśli chodzi o antykoncepcję.

Obecnie dostępne mamy już różne metody jeśli chodzi o antykoncepcje i każda para może wybrać to rozwiązanie, które będzie dla niej faktycznie najlepsze. Metody dzielą się na mechaniczne, hormonalne, stałe czy naturalne. Swoją rolę w tym wszystkim ma również antykoncepcja awaryjna.

  • Antykoncepcja mechaniczna to obecnie: prezerwatywy męskie, prezerwatywy damskie, kapturek naszyjkowy, gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym
  • Antykoncepcja hormonalna: tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne.
  • Antykoncepcja długoterminowa to spirala domaciczna oraz długotrwałe implanty antykoncepcyjne
  • Antykoncepcja trwała to podwiązanie jajowodów oraz wazekotomia

Metody naturalne to stosunek przerywany oraz kalendarzyk. Antykoncepcja awaryjna: tabletka dzień po zatrzymująca możliwość zapłodnienia już po odbytym stosunku. W przypadku kobiet można mówić o dużo szerszym zakresie propozycji jeśli weźmiemy pod uwagę antykoncepcję. U mężczyzn tak naprawdę ten temat jest znacznie węższy i możemy tutaj wziąć pod uwagę takie metody ja stosowanie prezerwatyw, ewentualnie wazekotomię czyli trwałe podwiązanie nasieniowodów. Na tym kończą się metody antykoncepcyjne dla mężczyzn i są to wyłącznie metody mechaniczne. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn to prace nad nimi trwają, ale to raczej jeszcze daleka przyszłość. Jeśli chodzi o kobiety mamy dużo więcej możliwości, ponieważ istnieją metody hormonalne i to one mają tutaj kluczowe znaczenie. Ich zastosowanie daje bardzo wysoki poziom skuteczności jeśli chodzi o zapobieganiu ciąży i dlatego nie powinno być zaskoczenia, że te metody są tak bardzo popularne. Istotne będzie jednak ich zestawienie odpowiednio pod kątem kobiety, która będzie z nich korzystać. Każda kobieta powinna mieć metodę do niej dobraną, dlatego antykoncepcja hormonalna jest wyłącznie przepisywana na receptę i zawsze powinna być dobrana przez lekarza. Podobnie w przypadku antykoncepcji mechanicznej ważne będzie jej odpowiednie dobranie przez ginekologa.