loader
Zdrowie i uroda

Jak objawia się i jak można leczyć zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu objawia się wieloma różnymi znakami, dlatego często długo szuka się przyczyn pogorszenia stanu zdrowia, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Jeśli masz problem z nadwagą, której nie możesz zrzucić, osłabieniem, kruchością włosów i paznokci, być może twój organizm cierpi na zakwaszenie.

Czym jest zakwaszenie?

Organizm posiada pewną równowagę kwasowo-zasadową, która nie powinna zostać zaburzona. Chodzi o stosunek jonów dodatnich i ujemnych w płynach ustrojowych, dzięki któremu wszelkie procesy biochemiczne zachodzące wewnątrz ciała mogą przebiegać bez zakłóceń. Zakwaszenie ma wiele różnych przyczyn, choć najczęstszą i najpoważniejszą jest pożywienie.

Prodeacid

Foto: prodeacid.pl

Skąd się bierze?

Na pierwszym miejscu wśród czynników zakwaszających organizm należy postawić nieprawidłowe odżywianie. Niektóre pokarmy, a konkretnie zawarte w nich składniki, powodują przechylenie równowagi kwasowo-zasadowej na stronę kwasów. Dieta nie powinna zawierać niedoborowych ilości węglowodanów – takie ryzyko powstaje przy dietach mocno redukcyjnych. Na zakwaszenie składa się także zbyt mała aktywność fizyczna, szybkie tempo życia oraz regularny, stały stres.

Zmęczenie organizmu

Jak je rozpoznać?

Obraz kliniczny zakwaszenia organizmu jest niezwykle bogaty i różnorodny. Najczęściej w jego wyniku pojawia się przewlekłe zmęczenie, kłopoty ze snem, brak energii i ciągłe poczucie niepokoju a także zawroty głowy, nudności, grzybice skóry, ciemne sińce pod oczami i spadek odporności. Charakterystyczne są także zaburzenia krążenia. Zaniedbana kwasica skutkuje rozwojem cukrzycy, nadwagi, dolegliwości ze strony kręgosłupa i kamieni nerkowych.

W jaki sposób można je zbadać?

Przy lżejszych postaciach kwasicy zwyczajne badanie pH krwi nie pokazuje odchyleń od normy. Występują już za to przykre objawy. Najskuteczniejszym badaniem będzie całodobowy bilans pH moczu. Aby wykonać je samodzielnie, wystarczy zakupić w aptece paski do pomiaru pH i z ich pomocą kilkukrotnie zbadać mocz w ciągu doby – po przebudzeniu, a następnie co kilka godzin. Zebrane dane należy ułożyć w wykres. Jeśli krzywa ma kształt prostej lub tylko lekko się unosi, wynik świadczy o zakwaszeniu.

Skuteczna walka z zakwaszeniem

Leczenie polega głównie na przestrzeganiu diety. Aby pozbyć się nadmiaru kwasów, należy na stałe zmienić nawyki – wprowadzić więcej warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych. Także zioła i przyprawy są zasadotwórcze. Warto za to odłożyć na bok nabiał i mięso, a przynajmniej mocno ograniczyć ich spożywanie. Bez zmian w diecie nie uda się zwalczyć zakwaszenia.