loader
Antykoncepcja

Jak wybrać pigułki antykoncepcyjne?

Pigułka antykoncepcyjna jest jedną z najbardziej znanych nowoczesnych metod antykoncepcji. Popularność pigułki idzie w parze z pytaniami i mitami: czy doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na zdrowie psychiczne lub powodować nadwagę? Jak je poprawnie dobrać? Co się stanie, jeśli przestaniesz ją brać?

Jak wybrać pigułki?

Ciało ludzkie ma indywidualne cechy, dlatego prawie niemożliwe jest przewidzenie z góry reakcji na pojawienie się nowych zmiennych w organizmie. Przepisanie dowolnego leku może wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Doustne środki antykoncepcyjne (OC) to bardzo duża grupa leków. Tylko lekarz może ocenić, na ile skuteczne i bezpieczne będzie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Specjalista musi szczegółowo przeprowadzić wywiad z pacjentem, porozmawiać o zaletach i wadach każdego rodzaju leku oraz ostrzec o możliwych skutkach ubocznych.

Dwa rodzaje tabletek

Istnieją dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC) zawierają kombinację hormonów estrogenu (syntetyczny lub naturalny estradiol) i progestagenu (analog naturalnego progesteronu) w różnych dawkach.

∙ Jednofazowe - każda tabletka zawiera taką samą dawkę obu hormonów.

∙ Dwufazowe - w opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek z taką samą dawką estrogenu, ale różna jest w nich ilość gestagenu. W tabletkach na pierwszą fazę jest nieco mniej substancji niż w tabletkach na drugą fazę cyklu miesiączkowego.

∙ Trójfazowe - opakowanie zawiera 3 rodzaje tabletek o różnych proporcjach i dawkach hormonów.

Leki te są bardzo łatwe w stosowaniu i prawidłowo przyjmowane zapewniają prawie 100% ochronę przed niechcianą ciążą. Nowoczesne złożone doustne środki antykoncepcyjne zawierają mikrodawki lub małe dawki hormonów i są dobrze tolerowane.

Inny rodzaj tabletek

Istnieją również doustne środki antykoncepcyjne zawierające tylko składnik gestagenny, tzw. Minipigułki. Ich zaletą jest to, że taką antykoncepcję hormonalną można stosować podczas karmienia piersią. Ponadto są odpowiednie dla kobiet, które mają przeciwwskazania do przyjmowania estrogenu. Drugą stroną medalu jest to, że doustne środki antykoncepcyjne zawierające tylko gestageny często wywołują niepożądane reakcje w postaci krwawienia z rozmazu (z powodu ścieńczenia endometrium na tle niedoboru estrogenu), wahań nastroju, obrzęku i ciężkości gruczołów sutkowych.

Zanim otrzymasz tabletkę

Zgodnie ze standardami opieki medycznej, aby przepisać antykoncepcję hormonalną, należy szczegółowo opowiedzieć swoją historię, odpowiadając na wszystkie pytania lekarza, poddać się badaniu gruczołów mlecznych i badaniu na fotelu ginekologicznym. Jeśli jesteś w dobrym zdrowiu i nie ma ryzyka, możesz przyjmować środki antykoncepcyjne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego narządów miednicy i gruczołów sutkowych, skanowanie dwustronne naczyń kończyn dolnych i badanie krzepnięcia krwi, ale nie jest to obowiązkowe.

Czy należy robić przerwy w przyjmowaniu tabelek?

Prawie wszystkie nowoczesne hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają bardzo niskie dawki hormonów - można je zatem stosować latami. Ponadto w przypadku stosowania COC (tabletek zawierających składnik estrogenowy), ryzyko powstania zakrzepów krwi znacznie wzrasta w pierwszych miesiącach stosowania. Jeśli przerwiesz przyjmowanie tabletek, a następnie zaczniesz je ponownie przyjmować, okres zwiększonego ryzyka zakrzepicy wydłuży się o kilka miesięcy w roku. Hormonalne środki antykoncepcyjne, zwłaszcza złożone, mogą nasilać skutki uboczne i toksyczność niektórych leków. Na przykład analgin, niektóre leki przeciwdepresyjne i uspokajające, leki stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej. Mogą również osłabiać działanie leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia i niektórych innych grup leków.