loader
Antykoncepcja

Skuteczne metody antykoncepcji

Wszystkie metody ochrony przed niechcianą ciążą można warunkowo podzielić na kilka grup antykoncepcji.

Fizjologiczna metoda antykoncepcji

Oparta na zasadzie określania „niebezpiecznych” i „bezpiecznych dni” ciąży. Jednocześnie w „niebezpieczne” dni wyklucza się kontakty seksualne lub stosuje inne metody antykoncepcji. „Niebezpieczne” dni to okres, w którym występuje owulacja, a zatem można zajść w ciążę. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla kobiet, które mają wyraźny cykl menstruacyjny przez długi czas. Jednak w tym przypadku pod wpływem czynników zewnętrznych może nastąpić przesunięcie czasu owulacji, co pociągnie za sobą wystąpienie niechcianej ciąży. Jednym słowem tę metodę zapobiegania niechcianej ciąży można polecić tylko kobietom, które w zasadzie nie mają nic przeciwko posiadaniu dziecka.

Bariery antykoncepcyjne dla mężczyzn i kobiet

Wszystkie środki antykoncepcyjne z tej grupy zapobiegają przedostawaniu się plemników do kanału szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie. Są to zarówno prezerwatywy jak i środki plemnikobójcze. Może to również obejmować przerywany stosunek. Obecnie prezerwatywy są praktycznie jedynym środkiem antykoncepcyjnym chroniącym przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego w przypadku stosunku płciowego z przypadkowym partnerem lub partnerem, co do którego nie masz 100% pewności, prezerwatywa jest metodą nr 1. Przy prawidłowym stosowaniu skuteczność tej metody sięga 95-97%. Aby uzyskać maksymalny efekt, możesz łączyć stosowanie prezerwatyw ze środkami plemnikobójczymi lub innymi środkami. Środki plemnikobójcze to substancje chemiczne, które mogą zabić lub unieruchomić plemniki. Należą do nich czopki dopochwowe, kremy, tampony itp. Najczęściej środki te kobieta wprowadza do pochwy przed stosunkiem. Jednocześnie, aby osiągnąć najlepszy efekt, należy uważnie przeczytać instrukcję leku i ściśle przestrzegać tymczasowych i innych warunków jego stosowania.

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna

Metoda polega na wprowadzeniu do jamy macicy wkładki wewnątrzmacicznej (IUD), która zakłóca normalne procesy niezbędne do zapłodnienia i implantacji, tj. wszczepienie jaja w jamie macicy. Obecnie dostępny jest duży wybór wkładek. Wszystkie nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne są na bazie polimeru w połączeniu z metalami lub środkami hormonalnymi. Najczęściej wkładki wewnątrzmaciczne zawierają miedź w kształcie litery T. Metale dodawane są w celu przedłużenia żywotności wkładki i zapobiegania zapaleniu macicy. Spirale zawierające hormony, oprócz działania antykoncepcyjnego, mają również działanie terapeutyczne na różne choroby. Antykoncepcja wewnątrzmaciczna jest wskazana dla kobiet brak przewlekłych chorób zapalnych narządów płciowych, posiadanie jednego niezawodnego stałego partnera.

Antykoncepcja hormonalna

Polega na wprowadzeniu do organizmu czynników hormonalnych, analogów hormonów płciowych wytwarzanych w organizmie kobiety. Ze względu na sposób podawania wyróżnia się doustną antykoncepcję (przyjmowanie tabletek), iniekcję (zastrzyki) i implanty podskórne (wprowadzenie specjalnych kapsułek pod skórę). Całkowicie nową metodą antykoncepcji jest polimerowy pierścień zawierający hormony, który raz w miesiącu wprowadza się bezpośrednio do pochwy.

Jest to najpewniejsza z istniejących metod. Lekarz powinien zalecić konkretny lek, który jest dla ciebie najlepszy, biorąc pod uwagę twoje zdrowie i inne aspekty. Ponadto za pomocą nowoczesnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych możesz rozwiązać niektóre problemy kosmetyczne i ginekologiczne. Lekarz poinformuje cię, jakie konkretne skutki uboczne mogą wystąpić podczas przyjmowania tego lub innego leku.