loader
Antykoncepcja

Skutki antykoncepcji hormonalnej

Stosowanie antykoncepcji, szczególnie hormonalnej nie będzie całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Niejednokrotnie źle wybrana metoda będzie niosła poważne konsekwencje dla organizmu, dlatego trzeba być ostrożnym przy jej stosowaniu. W tym artykule krótko pojawi się opis tego jakie mogą być powikłania, gdy źle będzie wybrana antykoncepcja. Niewątpliwie taka metoda jest dla wielu osób popularna, ponieważ jest skuteczna, natomiast nie mamy na tą chwilę antykoncepcji idealnej a więc takiej, która jest skuteczna, nie ma wpływu na organizm i będzie bezpieczna.  Znalezienie odpowiedniej formy antykoncepcji nie będzie łatwe, ponieważ metod jest dużo, każdy człowiek jest inny i może inaczej reagować na te środki, które będzie przyjmował. Wśród metod jakie obecnie mamy dostępne znajdują się takie, które mają charakter mechaniczny i metody, które mają charakter hormonalny. W przypadku mechanicznych są to środki takie jak prezerwatywa, która raczej nie powinna nieść ze sobą powikłań zdrowotnych. Przy tym jednocześnie jest skuteczna i to wyraźnie sprawia, że jest bardzo popularną i chętnie wykorzystywaną metodą. Poważne skutki uboczne raczej nie pojawiają się także przy stosowaniu środków plemnikobójczych. Organizm raczej je dobrze toleruje, niekiedy jedynie mogą delikatnie podrażniać błonę śluzową. Jeśli kobieta po zastosowaniu takiego środka czuje dyskomfort możliwe, że trzeba będzie spróbować innego preparatu. Więcej niepokojących objawów może się pojawić po zastosowaniu spirali wewnątrzmacicznej. Wtedy ewentualnie możliwe, że będzie trzeba konsultować się z lekarzem, gdy pojawiać się będą takie dolegliwości jak krwawienie, nasilenie miesiączek. Poważniejsze powikłania, które jednak rzadko się pojawiają to między innymi przebicie macicy czy zapalenie przydatków.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna jest przygotowywana wyłącznie dla kobiet i są to tabletki, które mają w składzie progesteron albo dodatkowo również estrogen i mają bądź to uniemożliwiać dotarcie plemników do komórki jajowej, bądź tez w ogóle zatrzymują owulacje. Taka antykoncepcja cieszy się popularnością, ponieważ ma wysoką skuteczność. Jednocześnie jednak powoduje liczne działania niepożądane. Jest wygodna, ale nie dla każdego będzie odpowiednia. Trzeba liczyć się z tym, że przy jej stosowaniu mogą występować skutki uboczne. Te zagrożenia, które związane są z antykoncepcją hormonalną to między innymi nasilone bóle głowy, zmiany nastroju, drażliwość, depresja, zwiększony apetyt, wzrost ciśnienia tętniczego, mniejsze libido, zawał, udar, zakrzepica żylna, większe ryzyko raka szyjki macicy, raka piersi, kamica dróg żółciowych.

Niepokojące objawy po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Kobieta stosująca taką antykoncepcję powinna obserwować swój organizm i zauważać takie dolegliwości jak duszność, ból w klatce, kłopoty z widzeniem, zawroty głowy. To wszystko może mieć bezpośredni związek ze stosowanymi preparatami jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną. Trzeba więc w takiej sytuacji konsultować się z lekarzem, by działać na te skutki uboczne i jednocześnie podejmować również decyzję o tym, by zmienić ten produkt, który jako antykoncepcja jest wykorzystywany. Trzeba liczyć się z tym, że antykoncepcja hormonalna niesie za sobą różne przykre dolegliwości i może powodować skutki uboczne takie jak nadciśnienie, problemy z kontrolą wagi, problemy z zasypianiem. Warto na taką sytuację reagować, by w miarę możliwości podejmować takie działania, które sprawią, że skutki uboczne będą minimalizowane.