loader
Zdrowie i uroda

Szerokie spektrum możliwości... witaminy C

Witamina C to coś, po co sięgamy chętnie w okresie wzmożonej podatności na infekcje. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 40-50 mg dla dzieci, około 75 mg dla kobiet oraz 90 mg dla mężczyzn. Coraz częściej jednak podaje się, że przyjmowanie okresowo większych dawek witaminy C może znacznie poprawić działanie i zdrowie organizmu.

Działanie na układ krwionośny

Jednym z objawów niedoboru witaminy C jest krwawienie dziąseł oraz zmniejszona krzepliwość krwi i łatwiejsze występowanie siniaków. Witamina C działa na układ krwionośny, uszczelniając naczynia. Pomaga także zmniejszać zmiany miażdżycowe poprzez hamowanie utleniania cholesterolu LDL i jego odkładania się w żyłach. Kwas askorbinowy wpływa także na zwiększenie wchłaniania żelaza oraz obniżenie ciśnienia. Reguluje więc czynność układy krwionośnego, którego sprawne działanie jest absolutnie niezbędne dla życia. Badanie podłużne o nazwie European Prospective Investigation into Cancer wykazało także, że witamina C przyjmowana w nieco zwiększonych dawkach zmniejsza ryzyko udaru mózgu aż o 42%. Projekt ten przeprowadzono na dużej próbie, wyniki są więc bardzo wiarygodne.

witamina c

Foto: vitac.pl

Witamina C a nowotwory

Istnieją także doniesienia naukowe, na przykład z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Kansas, według których dożylne (i tylko dożylne) podawanie witaminy C w dużych dawkach wspomaga leczenie nowotworów i znacznie je przyspiesza. Co więcej, niweluje nieco dokuczliwe i i groźne efekty uboczne leczenia onkologicznego. Istnieją także wyniki pokazujące, że kwas askorbinowy stymuluje aktywność komórek zwanych „natural killers”, odpowiadających za reakcje odpornościowe i zwalczanie patogenów, w tym powstałych komórek nowotworowych.

Zastosowanie witaminy C

Co istotne, witaminy C nie można w żadnej mierze traktować jako leku przeciwnowotworowego. Owszem, wspiera terapię i poprawia ogólną kondycję organizmu, nie leczy jednak nowotworu i nie wpływa na jego usuwanie! W żadnym wypadku nie może więc zastąpić konwencjonalnego leczenia.

Witamina C a stawy i kości

Witamina C pomaga tez syntetyzować kolagen, który odpowiada za utrzymanie stawów i kości w dobrej kondycji. Warto suplementować ją szczególnie starannie w procesach zapalnych tkanek. Uczestniczy także w formowaniu i produkcji osseiny, czyli składnika budującego kości, co sprawia, że pomaga w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie.

Kwas askorbinowy wykazuje także inne korzystne działania – przede wszystkim jest silnym przeciwutleniaczem, usuwa przebarwienia, przywraca skórze blask i spowalnia proces starzenia komórek.