loader
Antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne - działanie, rodzaje i skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej formy to wynik prowadzonego profesjonalne  wywiadu lekarskiego, badań diagnostycznych. Inne tabletki są dla kobiet, które palą inne będą odpowiednie dla tych, które zmagają się z trądzikiem. Dlatego ten wybór powinien być dokonany pod okiem lekarza.

Tabletki hormonalne antykoncepcyjne - co to jest?

Tabletka antykoncepcyjna to tabletka hormonalna, pigułka, która stosowana jest w celu zapobiegania owulacji, a także do zmiany śluzu szyjki macicy, by nie dopuszczał on plemników do komórki jajowej. Obecnie proponowane nam tabletki antykoncepcyjne są bardzo popularną i często stosowaną formą antykoncepcji. To co decyduje o ich popularności to miedzy innymi bardzo wysoka skuteczność takiej metody. Tabletki mają w składzie syntetyczne hormony, które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych. Tabletki są jedno albo dwuskładnikowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przyjmowanie takich tabletek nie jest obojętne dla organizmu kobiety. Przed ich stosowaniem warto wykonać kilka badań, dzięki czemu będzie można łatwiej wybrać takie tabletki.

Tabletki antykoncepcyjne – historia

Poszukiwania metod, które będą skutecznie zapobiegać ciąży to od stuleci przedmiot prowadzonych badań, ale także ludowych przesądów. Zanim pojawiły się medyczne metody sięgano po mieszanki ziołowe, które miały chronić przed zajściem w ciąże. Podstawą do wielkich zmian było jednak odkrycie dwóch hormonów – estrogenu oraz progesteronu, których obecność miała znaczenie decydujące przy współżyciu. Naukowcy zauważyli, że gdy w cyklu dominuje progesteron to kobieta nie zachodzi w ciąże. Dlatego jego syntetyczna wersja stała się podstawą stworzenia tabletki antykoncepcyjnej. Pierwsze takie tabletki pojawiły się w USA w latach 60-tych minionego wieku. W Polsce pojawiły się w roku 1966. Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt różnych środków, różnych firm, co jednocześnie może utrudniać niektórym wybór tej właściwej tabletki.

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje

Tabletki dostępne są obecnie w czterech rodzajach, a każdy z nich różni się zawartością hormonów. To sprawia, że tabletki można będzie wygodnie dopasowywać do kobiety pod kątem jej wieku, potrzeb, zdrowia, trybu życia. Podstawowy podział to na tabletki jednoskładnikowe, które maja tylko progesteron i tabletki dwuskładnikowe, które dodatkowo poza tym, że mają progesteron w składzie mają również estrogen. Poza tym podział może być na tabletki jednofazowe i dwufazowe oraz trójfazowe. Jednofazowe przez cały cykl mają taki sam skład. Dwufazowe i trójfazowe mają skład, których jest zróżnicowany pod kątem stężenia hormonów i konkretnych ich proporcji. Tabletki dwu i trójfazowe są zazwyczaj dodatkowo określane kolorami, tak by kobieta w trakcie cyklu wiedziała po kolei jakie tabletki brać, by utrzymać odpowiednie ich działanie. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych to zróżnicowanie o jakim możemy mówić decyduje o dużym wyborze tabletek dostępnych na rynku. Każdy może więc szukać dla siebie sensownych propozycji pamiętając jednocześnie jednak o tym, że takie tabletki powinny być indywidualnie dopasowane do kobiety. To podstawowy cel jaki należy sobie postawić pamiętając o tym, że jedno, dwuskładnikowe, jedno, dwu, trzy fazowe – to wszystko ma znaczenie przy stosowaniu tabletek i pozwala na ich dopasowanie do kobiety i jej funkcjonowania. Powinien tego dokonać ginekolog, który we właściwy dobierze takie tabletki i oczywiście przepisze na nie również receptę.