loader
Antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna obecnie jest najbardziej popularną a jednocześnie jedną z najskuteczniejszych metod jeśli chodzi o zapobieganie ciąży. Skuteczność jest na poziomie 99 procent. Niestety ta wysoka skuteczność to jedno, ale istnieje również wystąpienie działań niepożądanych. Warto zainteresować się tym jakie są możliwe skutki uboczne jej stosowania, jakie są wady i zalety tego typu antykoncepcji. Warto podkreślić, że antykoncepcja hormonalna to obecnie nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale również plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, spirale wewnątrzmaciczne, implanty podskórne oraz zastrzyki. Wszystkie te preparaty mają w składzie syntetyczne hormony żeńskie, które mają działanie na przysadkę mózgową, która wydziela hormony mające wpływ na cykl miesiączkowy kobiety. Chodzi o hormony LH i FSH, które odpowiadają za uwolnienie komórki jajowej i dlatego są tak naprawdę odpowiedzialne zawsze za owulację. Antykoncepcja hormonalna ma doprowadzić do tego, że stężenie hormony LH nie rośnie w trakcie cyklu i nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i komórka jajowa nie jest uwolniona. Dodatkowo zmienia się śluz w macicy i plemniki mają utrudnione możliwości dotarcia do macicy. Poza tym błona śluzowa macicy  jest cienka i nie będzie gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Antykoncepcja hormonalna - skutki uboczne

Antykoncepcja hormonalna wpływa nie tylko układ rozrodczy, ale może powodować skutku uboczne. Pacjentki, które ją stosują mają liczne działania niepożądane, na które zwracają uwagę. Między innymi takie kwestie jak przyrost masy ciała, powiększenie gruczołów piersiowych, bolesność piersi, wahania nastroju, mniejsze libido, trądzik, zmiany skórne, wypadanie włosów. W większości przypadków oczywiście te skutki uboczne są łagodne i przejściowe, jednak u niektórych kobiet może być również tak, że będą się długo utrzymywać i konieczna okaże się zmiana metody. Najbardziej popularną metodą są obecnie tabletki antykoncepcyjne, które wybierane są przez około 20 procent kobiet, które zabezpieczają się przed ciążą. Mniej kobiet decyduje się na plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe czy implanty.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Tabletki antykoncepcyjne  dzielimy na jedno i dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe mają jedynie progestagen a dwuskładnikowe dodatkowo również estrogen. Większość tabletek n rynku składa się z dwóch składników, które mogą jednak występować w różnych proporcjach. Tabletki dzielimy również na jedno, dwu i trzyfazowe. Tabletki jednofazowe mają ten sam skład, a dwu i trzyfazowe różne stężenie hormonów w zależności od dnia cyklu. Tabletki jednofazowe mają zawsze takie same proporcje.

Jakie są wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki faktycznie zapobiegają ciąży, ale mogą również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Ich stosowanie to szansa na regulowanie cyklu miesiączkowego, łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego czy zapobieganie anemii w momencie, gdy kobieta zmaga się z obfitymi miesiączkami. Antykoncepcja w tej formie ma swoje wady i zalety, najważniejsze jednak będzie zawsze jej dopasowanie do osoby, która będzie miała z niej korzystać. Kobieta powinna także obserwować reakcję swojego organizmu na stosowanie antykoncepcji, by ewentualnie podejmować decyzję o zmianach jeśli coś niepokojącego będzie się działo. Między innymi dlatego tak istotne jest zawsze, by antykoncepcja była dobierana przez lekarza ginekologa i dlatego dostępna jest obecnie na receptę. Chodzi o to, by faktycznie była odpowiednio do kobiety dopasowana.