loader
Zdrowie i uroda

W jakiej formie można przyjmować kolagen?

Bóle stawów sprawiają, że życie staje się o wiele trudniejsze. Niestety, najczęściej dopadają z wiekiem, także te osoby, które nie forsowały się zbytnio, na przykład intensywnie uprawiając sporty., Jednym ze sposobów na łagodzenie takiego bólu jest przyjmowanie preparatów kolagenowych.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest specyficznym białkiem, powszechnie występującym w ludzkich organizmach. Buduje aż 30% tkanek łącznych! Występuje w rozmaitych postaciach, od kolagenu typu I (odpowiadającego za kości, skórę, więzadła, włosy, paznokcie, narządy), poprzez typ II (chrząstki), aż po typ III (chrząstki, ścięgna, zębina, kości). Kolagen jest niezbędne, by układ ruchu pozostawał w dobrym zdrowiu. Niestety, począwszy od 25. roku życia jego produkcja spada. Przyjmowanie kolagenu w pożywieniu (wieprzowina, drób, wołowina, ryby) pomaga utrzymywać stawy w dobrym stanie. Można także przyjmować go w formie suplementu diety.

Suplementy w tabletkach

Jedną z najpopularniejszych form przyjmowania kolagenu są tabletki. Istnieje spory wybór takich suplementów diety. Zwykle preparat ma postać żelatynowej kapsułki z rybim kolagenem i dodatkiem niezbędnych do jego wchłaniania witamin. Najbardziej godne uwagi są preparaty z dodatkiem alg morskich i witaminy E, jednak ich cena jest dość wysoka.

Kolagen w proszku

Kolagenowy proszek

Kolagen w proszku to łatwy dodatek do wody, jogurtu, koktajlu, mleka, soku. Można z łatwością przyjąć dzienną porcję 5g, czyli objętość jednej łyżeczki. Kolagen warto suplementować równolegle z preparatami z witaminą C. Jak dużo kosztuje kolagenowy proszek? Ceny wahają się od 30-160 złotych, w zależności od tego jak duże jest opakowanie i jakie jeszcze składniki znajdują się w preparacie.

Kolagen w płynie

Kolagen morski jest dostępny na rynku w formie gotowych płynów. Zwykle są to kompozycje, na przykład z witaminą C lub acerolą. Takie połączenia mają na celu wzmocnienie działania kolagenu i poprawę wyników kuracji.

Co sądzą osoby przyjmujące kolagen?

Wiele osób, decydując się lub zastanawiając nad wdrożeniem jakiegoś typu terapii czy wspomagania organizmu, odwołuje się do opinii innych ludzi. Opinie na temat stosowania kolagenu są przeważnie dobre. Wiele osób mówi o poprawia stanu skór, paznokci, włosów. Problem bolących stawów maleje przy regularnym, długim stosowaniu suplementów kolagenowych, ale poprawa ta jest wyraźnie obecna i odnotowywana. Niestety, gotowe suplementy w postaci czystego kolagenu są drogie – dlatego warto możliwie dostarczać go sobie w diecie. Jeśli takie rozwiązanie nie skutkuje, pozostaje kupno preparatów z hydrolizatem kolagenowym. Aby preparat się wchłaniał, należy pić dużo wody i przyjmować witaminę C.