loader
Antykoncepcja

Wszystkie zalety pigułek antykoncepcyjnych

Doustne środki antykoncepcyjne są dziś uważane za jedną z najbardziej niezawodnych metod zapobiegania ciąży: dla porównania wskaźnik Pearla dla metody przerywanego stosunku wynosi 4-18, dla OC - 0,1-0,9. Oznacza to, że przy prawidłowym dawkowaniu i przestrzeganiu instrukcji możliwość zajścia w ciążę jest praktycznie wykluczona.

Jak to działa?

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne działają na tej samej zasadzie: hamują owulację (uwalnianie jaja do jajowodu) i zapobiegają osadzaniu się jaja na wyściółce macicy. Syntetyczne hormony płciowe naśladują aktywność owulacyjną przysadki mózgowej i organizm przechodzi w stan „fałszywej” ciąży, więc prawdziwa ciąża nie występuje. Hormony płciowe to substancje biologicznie czynne w naszym organizmie, które są odpowiedzialne za rozwój męskich lub żeńskich cech płciowych. Mamy ich dwa rodzaje: estrogeny wytwarzane są przez jajniki i tworzą kobiece cechy organizmu, odpowiadają za libido i miesiączkę. Gestagenssą wytwarzane przez ciałko żółte jajników i korę nadnerczy i zapewniają możliwość poczęcia i kontynuacji ciąży. Doustne środki antykoncepcyjne są również dwojakiego rodzaju: minipigułki zawierają tylko syntetyczny progestagen, a złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC) zawierają rodzaj hormonów.

Inne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Doustne środki antykoncepcyjne mogą być przepisane przez ginekologa lub ginekologa-endokrynologa kobiecie, która potrzebuje antykoncepcji lub w celu leczenia zaburzeń równowagi hormonalnej. Leki te mogą być stosowane w leczeniu niepłodności, nieregularnych, obfitych lub bolesnych miesiączek, a także w leczeniu kosmetycznych objawów nadmiaru męskich hormonów płciowych (trądzik, wzmożony wzrost męskich włosów: na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej). Endokrynolog może jedynie wydać zalecenie co do możliwości przepisania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ostateczną decyzję podejmuje ginekolog po przeprowadzeniu badania i zdaniu obowiązkowych badań. Niektóre zaburzenia równowagi hormonów płciowych są przejściowe (stres, nagła utrata masy ciała), w takich przypadkach można zalecić doustne cykle leczenia antykoncepcyjnego przez 3-6 miesięcy.

Efekty uboczne

Istnieje mit, że hormonalne środki antykoncepcyjne, ze względu na hamowanie układu rozrodczego, prowadzą do bezpłodności, problemów z ciążą i nieprawidłowościami płodu. Nie ma na to potwierdzenia. Do tej pory nie ma ani jednego badania, które udowodniłoby, że kobieta przyjmująca OC zmniejsza lub pogarsza podaż komórek jajowych. Wśród lekarzy ginekologów panuje powszechne przekonanie, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może działać zapobiegawczo i leczyć torbiele czynnościowe (metoda ta zaczęła zdobywać popularność w latach siedemdziesiątych i nadal jest praktykowana w ginekologii).

Pęknięcie jaja i jego uwolnienie do jamy brzusznej (podczas menstruacji) zwiększa ryzyko endometriozy, rozwoju torbieli czynnościowych i onkologii. Udowodniono, że ryzyko zachorowania na raka jajników i macicy zmniejsza się przy stosowaniu OC, ponieważ jajniki są mniejsze i nie produkują komórek jajowych.

Czy można leczyć trądzik za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych?

Ginekolog może przepisać doustne środki antykoncepcyjne w leczeniu trądziku. Po zażyciu tabletek obserwuje się poprawę stanu skóry, to konsekwencja odpowiednio dobranego leczenia zaburzeń hormonalnych lub patologii ginekologicznych. Po odstawieniu COC stan skóry może się ponownie pogorszyć. Ponadto przed przepisaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych konieczne jest przeprowadzenie badania kobiecego stanu hormonalnego i USG narządów miednicy. W leczeniu ciężkiego trądziku lub trądziku grudkowo-krostkowego dermatolodzy mogą przepisać retinoidy (Roaccutane lub Acnecutane).